صفحه اصلي > مرکز رشد علم و فناوری > تعاریف و مفاهیم 
تعاریف و مفاهیم
 

پارک فناوری: پارک فناوری یک سازمان دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دارای تعدادی مراکز وابسته به نام­های مراکز رشد و مراکز نوآوری می­باشد. پارک فناوری همچنین می­تواند در دل خود شرکت­های کوچک و متوسط رشد یافته، پژوهشگاه­ها و مراکز تحقیق و توسعه (R&D) شرکت­های بزرگ و انجمن­های علمی را جای دهد.

مرکز رشد: مركز رشد در تعریفی کلیشه­ای و متداول، مركزي است تحت مديريت متخصصين حرفه­اي كه با ارائه خدمات حمايتي از ايجاد و توسعه حرفه­هاي جديد توسط كارآفريناني كه در قالب واحدهاي نوپاي فعال در زمينه­هاي مختلف منتهي به فناوري متشكل شده­اند و اهداف اقتصادي مبتني بر دانش و فن دارند، پشتيباني مي­كند.
براساس تعریف فوق، می­توان دریافت که مرکز رشد یک سازمان حمایتی است. این مرکز از کارآفرینانی که به دنبال راه­اندازی کسب و کارهای جدید و فناورانه هستند، حمایت می­نماید تا بتوانند ضمن راه­ اندای کسب و کار جدید و مبتنی بر دانش، در جامعه شغل ایجاد نموده و با ارائه کالاها و خدمات تخصصی و فناورانه خود، هم سطح فناوری در جامعه را اتقاء داده و هم بتوانند از این رهگذر منافع مادی خود را نیز تامین نمایند. بنابراین نوپا بودن کسب و کار، جدید، تخصصی و فناورانه بودن موضوع آن کسب و کار و قابلیت تجاری شدن محصولات (کالا/خدمات) آن واحد نوپا، سه شاخص مهم  برای عضویت در مراکز رشد می­باشند.

واحد فناوری: واحدها دارای هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده که با توجه به اساسنامه و یا سایر اسناد قانونی در زمینه تحقیقات کاربردی و توسعه­ایی، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری، ارائه خدمات تخصصی و در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می­نمایند. این واحدها از جمله شرکت­های خصوصی و هسته­های تحقیقاتی کارآفرین می­باشند.

دوره پیش رشد: دوره­ایی است که در آن به افراد یا گروه­هایی که دارای ایده­های نوآورانه هستند، مشاوره و آموزش­های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت­های حقوقی مستقل داده شود. درصورت موفقیت در این دوره و کسب هویت مستقل حقوقی، واحدهای نوپا می­توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند. مدت زمان استقرار در دوره پیش رشد 6 ماه می­باشد و حداکثر تا 9 ماه قابل تمدید است.

دوره رشد: دوره­ای است که طی آن واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز خارج می­شوند. طول دوره استقرار در دوره رشد حداکثر 3 سال است.

محصول (کالا/خدمت): کلیه مراکز سه­ گانه فوق می­تواند ایده­هایی را که منجر به تولید کالاهای جدید و فناورانه و یا ارائه خدمات جدید، تخصصی و فناورانه می­شوند، پذیرش نماید. همچنین شرکت­هایی که کالا و خدمات آنها ساخته و آماده شده و در حال حاضر قابلیت تجاری­سازی دارند نیز، می­توانند در مرکز رشد یا پارک فناوری پذیرش شوند.

شنبه ٢٧ شهريور ١٤٠٠
مجله صنعت و انرژی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5768 | بازدید امروز : 34 | کل بازدید : 898757 | بازدیدکنندگان آنلاین : 1 | زمان بازدید : 0.19 
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوري خليج فارس است.
Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.